Новини

04.12.2015

Зростання акцизу як індикатор відсутності реформ

 
Зростання акцизу як індикатор відсутності реформ

Днями Міністерство фінансів оголосило про намір з 1 січня 2016 року на 100% збільшити розмір акцизного податку. Насамперед, це суперечить статті 4 Податкового кодексу України, яка забороняє змінювати розмір податків та зборів менше, ніж за 6 міс. до початку нового бюджетного року, в якому діятимуть нові правила та ставки.

Звертаємо увагу на той катастрофічний стан, у якому сьогодні перебуває пивоварна галузь, і який, зокрема, є наслідком регуляторної політики Уряду. Починаючи з 2008 року, пивовари скоротили виробництво на 24,4% - з 320,3 до 242,1 млн. дал у 2014 році. У цьому році очікується падіння ще на 20%. 200 млн. дал – це історичний мінімум і той психологічний поріг, який галузь ледве перетне у 2015 році. Прогноз на 2016 рік – ще мінус 24%.

Таким чином, подвійне зростання акцизу – це вирок галузі, яка об’єднує три десятки підприємств з понад 10 тисячами безпосередніх працівників та 170 тисячами зайнятих опосередковано (згідно розрахунків ЄС); сплачує до державного бюджету понад 13 млрд. гривень податків та зборів, залучила інвестицій майже на 2 млрд. доларів.

Різке збільшення розміру акцизної ставки не принесе очікуваного зростання надходжень до бюджету. Навпаки, проведений аналіз підтверджує протилежне: галузь вже пройшла критичну точку, після якої безконтрольне зростання акцизу веде до скорочення надходжень. У 2014 році розмір акцизної ставки було збільшено на 42,5%, після чого надходження зменшилися на 62,5 млрд. грн., або на 3,2%.

«Завдяки» акцизній політиці Уряду в поточному році виробничі потужності корпорації були завантажені менше ніж на 40%, при цьому в пікові місяці вона не перевищувала 50%, а «в не сезон» - менш ніж на 1/3. Така ситуація фактично підштовхує операторів ринку, зокрема “Оболонь”, до надзвичайних заходів – закриття частини підприємств і, відповідно, звільнення тисяч власних працівників та осіб, задіяних у супутніх секторах економіки.

Прагнучи наповнити бюджет, Міністерство апелює до прийнятого у ЄС мінімального акцизу на пиво – 2 грн./л - та пропонує встановити його в Україні на рівні 2,48 грн./л, тобто на 24% вище, ніж мінімальний акциз в країнах Євросоюзу. При цьому до уваги не береться рівень добробуту та платоспроможності населення в Україні, де середня заробітна плата є найнижчою в Європі – 178 євро, тобто у 4,8 рази менша, ніж, скажімо, в Польщі чи у 11,5 разів менша, ніж у Німеччині.

Усі ці аргументи представники галузі неодноразово доводили до чиновників Міністерства фінансів, проте так і не отримали належної підтримки. Результатом цього одностороннього спілкування незабаром може стати невідворотність кризових процесів та знищення цілої галузі.
 

< попередня наступна > повернутися до списку новин

Отримати код новини

 
/flash/ribbon.swf?urlVAL=/flash/ribbon/ribbon_ukr.xml&varLANG=ukr
ЧИ Є ВАМ 18 РОКІВ?
ТакНі
ВИБАЧТЕ,
ВХІД НА САЙТ
ЗАБОРОНЕНО